Bicí soupravy nejsou již dávnou jen doménou profesionálů a výrobci bicích nástrojů to moc dobře vědí. I z toho důvodu se specializují na modely pro konkrétní uživatelskou (zákaznickou) skupinu. Bicí sady lze rozdělit na akustické a elektronické sady. Dnes se budeme věnovat zejména akustickým soupravám, o elektronických třeba někdy příště (ikdyž nedávno jsme informovali o modelu Roland TD-1K V-Drums). Jaké modely jsou k dispozici a které značky zde hrají důležitou roli? Pojďte se na krátký přehled podívat s námi.
Amatérské bicí soupravy
Ne každý je nutně profesionál. Někdo si chce zkrátka zahrát jentak doma či v garáži pro zábavu a bicí má jako způsob odreagování. Není tedy nutné mít k dispozici nástroj, který nabízí funkce pro profesionální využití. Zcela postačí modely určené právě pro amatéry. Základní modely bibích pro amatéry se pohybují již pod hranicí deseti tisíc korun. Mezi známé výrobce tohoto typu bicích patří např. Sonor, Ashton, Yamaha, Pearl, Tama či Mapex.
Poloprofesionální bicí soupravy
Zde se již dostáváme na hranu mezi amatérským hraním a profesionálním vystupováním. Modely, které osloví např. mladé skupiny, které mají cíl prorazit na „profesionální“ pole. Oproti amatérským modelům se zlepšují vlastnosti a funkce, které tyto bicí nabízí. Samozřejmě i s ohledem na cenu, která začíná o cca deset tisíc výše, než u předchozích modelů bicích nástrojů. Poměrně dobrou nabídku má v této kategorii společnost Yamaha, která nabízí výborný poměr cena / výkon. Z dalších výrobců to jsou Sonor, Pearl či Tama.
Bicí soupravy pro děti
Na začátku jsme zapomněli na jednu kategorii a tou jsou děti resp. bicí sady určené pro nejmenší. I tato kategorie je pro výrobce důležitá, protože se najde celá řada rodičů, kteří chtějí uspokojit přání svých ratolestí stát se „malým bubeníkem“. Za nejznámějšího výrobce dětských bicích souprav lze v současné době označit nejspíše australskou značku Ashton a její modelovou řadu Joey.
Profesionální bicí sady
Poslední skupinou jsou samozřejmě profesionálové, kteří hledají to nej z nabídek jednotlivých výrobců. Jedná se o náročnou klientelu a výrobci to moc dobře vědí, proto se spousta z nich obrací přímo na profesionální bubeníky, aby s nimi vyvýjeli nové modely tak říkajíc na míru. Což je samozřejmě prospěšné pro obě skupiny. Tyto modely se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. Za významné výrobce se považují Sonor a Yamaha. Což samozřejmě není konečná nabídka a dost z bubeníků má svoji vlastní třeba i méně známou značku, kterou si oblíbili a na jejíž nástroje nedají dopustit.
Zdroj obrázku: Sonor.com