Richard Starkey – alebo skôr Ringo Starr bol a stále je nepochybne zaujímavým zjavom. V ranných rokoch Beatles nosil najdlhšie a najstrapatejšie vlasy a medzi jeho poznávacie znaky patrili nepochybne aj vygúlené oči a veľký nos.
Prišiel už do hotovej skupiny v roku 1962. Ostatní členovia Beatles sa dali dokopy hlavne kvôli svojmu priateľstvu. Ale Ringo prišiel ako profesionálny hudobník, ako niekto koho prijímajú len a len kvôli jeho kvalitám v oblasti hudby.
Ringo pochádzal z robotníckeho prostredia. Narodil sa 7. júla 1940 v schátranom domčeku na brehu rieky Mersey ako jediné dieťa Starkeyovcov.
Navštevoval obecnú školu v St.Silas a medzi jeho spolužiakov patril aj slávny spevák Billy Fury. Ringo neskôr prestúpil do ďalšej školy, kde mal problém s matematikou (matematika nešla ani jeho budúcim spoluhráčom Johnovi a Georgovi). Ringo ale vynikal svojou zručnosťou v ručných prácach. Učitelia boli z Ringovho talentu nadšení.
Ringo a jeho úžasné schopnosti sa už od začiatku nachádzali v prstoch. Ringo vedel robiť pekné veci z dreva, ktoré obdivovali aj učitelia. Práve oni usúdili, že by sa mal učiť hrať na nejaký hudobný nástroj. Ringa to ale nijak neoslovilo. Ale zlomový okamih prišiel v deň jeho narodenín, keď mu rodičia kúpili súpravu bicích nástrojov. Ringo je jeden z mála prípadov, kedy sa syn začal o niečo zaujímať len preto, lebo si to priali jeho rodičia. Ringo začal pri bicích tráviť hodiny. Fascinovalo ho ako každý bubón znel rozdielne a vždy zaujímavo.
Ringo mal v škole nepríjemnosti, hlavne keď začal mimovoľne bubnovať na tabuľu. Učiteľom to šlo na nervy a začali na Ringa klepať i niečím väčším, než bola palička. Ale Ringo sa tohto zvyku aj tak nezbavil.
V škole mal Ringo najväčší odpor z jedla, ktoré dostávali na obed. Ringo spomína: „Pár sa nás dalo dohromady, vybrali sme spoločne peniaze určené na školskú stravu, a namiesto nej sme si šli kúpiť niečo iné. Väčšinou sme každý mal kus chleba, niekoľko sáčkov zemiakových lupienkov a 5 cigariet.“
Ostatní členovia Beatles sa vždy tešili dobrému zdraviu. Užívali si pubertu a všetko to, čo prinášala. Ringo také šťastie nemal. Ringove problémy so žalúdkom ovplyvnili aj organizáciu koncertov a natáčanie. Niekoľkokrát museli koncerty zrušiť. Samozrejme nie je pravda, že Ringo kvôli operáciám žalúdka navštívil školu „len trikrát v živote“ ako so žartom ostatní Beatlovia tvrdili na tlačových konferenciách. Ale potrebné bolo Ringovi zabezpečiť teplú hotelovú stravu aj v neskorých nočných hodinách.
Keď Ringo vyšiel zo školy, nemohol sa rozhodnúť medzi kariérou kaderníka a motocyklového pretekára. Vzhľadom k tomu, že nemal motoristické skúšky, do úvahy by viac pripadla možnosť kaderníka. Ringovým snom bolo otvorenie vlastného kaderníctva. Ale hudba sa preňho stala prioritou.
Prvá skupina, v ktorej sa posadil k bicím bola skifflového charakteru. Jej názov bol Liverpool´s Darktown. Ringo nakoniec zakotvil u výbornej kapely Rory Storm & The Hurricanes. Kapela hrala rock´n´roll. Práve v tejto kapele získal svoje nové meno – Ringo.
Ringo spomína: „Keď som pred rokmi hral v Liverpoole s Rory Storm & The Hurricanes, veľa ľudí malo rôzne prezývky – Nat, Hammy, Spicky. Bolo to dosť vtipné. Ja som zbieral prstene a ľudia to o mne vedeli. Raz sme hrali v Butlinovom letnom tábore. Všetci sme sa obliekli ako kovboji a dali sme si divoké mená. Jeden sa volal napríklad Johnny Guitar. Chceli aby som sa tiež premenoval. Starkey skutočne bolo trochu hlúpe. Prirodzenejšie bolo Starr. A podľa mojich prsteňov mi dali meno Ringo (ring = prsteň). Bolo to vtipné a páčilo sa mi to.“ Ringo vlastní viac ako 2700 prsteňov.
Keď sa v roku 1962 Ringo dostal do kapely namiesto bubeníka Pete Besta, Beatles boli už najznámejšou kapelou v Liverpoole. V Anglicku zatiaľ nenahrali žiadnu platňu, ale v Cavern Clube ich vždy čakalo veľa fanúšikov. Ringo s Beatles hral už niekoľkokrát predtým, na oficiálnu spoluprácu ale nikdy nepomyslel. „Keď mi hodili lano, aby som sa k nim pridal, bol som veľmi rád.“
Ringove začiatky ale neboli najjednoduchšie. Na prvý koncert Beatles s novými bubeníkom – Ringom sa prišli pozrieť fanúšikovia prepusteného Pete Besta s transparentmi: „Pete forever – Ringo never!“ (Pete navždy – Ringo nikdy).
Ringo nebol príliš populárny ani medzi novinármi. Novinári boli zvyknutí na sarkastické poznámky, ktorými John, Paul ani George nešetrili. Ringo ale stále opakoval: „Ja som bubeník“. Niektorí novinári označili Ringa ako duševne zaostalého. Iní Ringa považovali len za mlčanlivého.
„Ľudia sa nás pýtali na začiatky Beatles. Ako sme sa dali dohromady, čo sme na začiatku hrali a tak. O tom som nemohol rozprávať, nebol som s nimi dlho. Síce som tú históriu poznal, pretože som v Liverpoole hral, ale nechcel som vtedy, keď nás novinári stále obliehali, urobiť nejakú chybu. Bol som nový. Cítil som sa trochu bokom. Ako keď prídete do triedy, kde sa všetci poznajú, ale vás nepozná nikto“.
Novinári s Ringom takmer vôbec nekomunikovali až do tej doby kým neobjavili tému Ringových prsteňov.
Na nových spoluhráčov si Ringo musel nejakú dobu zvykať.
„Keď som sa k nim pridal, musel som sa s nimi skutočne zžiť. Nie, nebolo to také ťažké. Ale bolo to niečo úplne iné, než keby človek chcel byť len bubeníkom. Keď som sa k nim pridal, polovicu skladieb som nepoznal. A oni to vedeli. Ja som zas vedel, že chcú hneď hrať a že sa to musím hneď naučiť“.
Určitú dobu Ringo býval s Georgeom. Bolo to ale až v období, kedy Beatles nahrali niekoľko úspešných platní.
Ringo mal vždy veľmi rád počúvanie platní a vždy ich rád zháňal. Najradšej mal platne Ruth Brownovej, Chucka Berryho, Soul Drifters alebo Bena E. Kinga. Ringo mal rád černošských hudobníkov a takisto country and western hudbu.
Ringov prvý zájazd do Ameriky s Beatles bol pre neho veľkou radosťou. Niekoľko dievčat sa snažilo získať Ringove vlasy. Fanúšičky s nožnicami v rukách neboli pre Ringa ničím prekvapujúcim. Práve naopak – zvykol si nato a vôbec mu to nevadilo. Ringo nemal v láske len otravných novinárov. Ringo mal taktiež ako jediný z Beatlov čas na čítanie a preberanie dopisov od fanúšičiek.
Vo vnútri kapely podobne ako George ani Ringo nenadobudol také postavenie ako Paul alebo John. Ale samozrejme ostatní Beatlovia ho rešpektovali a taktiež rešpektovali aj jeho zvláštne požiadavky. Napríklad sa kvôli nemu chodilo na scénu veľmi skoro, lebo Ringo bol vždy nervózny, keď nemal dosť času na rozostavanie bubnov. A taktiež sa kvôli nemu ostatní členovia Beatles museli zúčastňovať tanečných večierkov, pretože Ringo miluje tancovanie.
Pokiaľ ide o hru na skupiny, odborníci ho považovali za druhého najdôležitejšieho muža hneď vedľa sólového gitaristu Harrisona. Vedúci jednej z najlepších konkurenčných skupín tej doby – Dave Clark, vyhlásil, že ak Beatles niečo závideli, tak to bol jednoznačne Ringo. Ringo sa takýmito komplimentami ale nikdy príliš nezapodieval, a vždy bol vďačný za to, že ho vôbec Beatlovia vzali k sebe. „Prvé mesiace s nimi bolo to najkrajšie, čo som v živote zažil“, spomína Ringo.
V dobách najväčšej slávy vždy nosil svojmu otcovi všetky strieborné a zlaté platne a matke látkové a plyšové zvieratká.
Ringove bicie a jeho prítomnosť si v piesňach Beatles takmer vôbec neuvedomujeme. Pozornosť akoby automaticky sústreďujeme na Johna alebo Paula. A pritom Ringo aj keď nebol zaťažený na žiadne obrovské sóla, priniesol do skupiny nový vietor a jeho odkaz v tvorbe Beatles aj po niekoľkých desaťročiach stále vyráža dych.
Autor článku: Vanesa Urbanová