Pokud sníte o tom, že si pořídíte elektrickou kytaru a stanete se rockovou hvězdou, neobejdete se bez kytarového aparátu neboli zesilovače. Elektrická kytara totiž obvykle nedisponuje rezonanční dutinou, její zvuk je proto velmi tichý, suchý a nevýrazný. Od toho jsou zde však snímače, které převedou mechanickou vibraci strun na elektrický signál. Ten je však stále příliš slabý – a od toho je zde kytarový aparát, který signál zesílí a díky připojenému reproduktoru jej převede na zvuk, který máme tak rádi. Co všechno potřebujete vědět před výběrem kytarového aparátu?
V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda preferujete oddělený zesilovač a reproduktor nebo levnější a skladnější variantu tzv. komba, které obě zařízení kombinuje. Tím se váš výběr zúží na celkem jasně vymezenou kategorii.
K dispozici jsou v zásadě dvě kategorie zesilovačů – lampové a tranzistorové. Tranzistorové bývají levnější a univerzálnější, mnozí kytaristé jim však vytýkají méně kvalitní zvuk. Pokud chcete dosáhnout teplého, sytého vintage zvuku, rozhodně sáhněte po lampovém aparátu, připravte se však na to, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kombinací lampového a tranzistorového zesilovače jsou pak tzv. hybridní komba, která mají lampový předzesilovač a tranzistorový zesilovač.
Dalším důležitým aspektem je pak výkon (a od toho se odvíjející i velikost a váha) kytarového aparátu. Pokud potřebujete něco, na čem můžete v klidu cvičit doma bez obav o to, že sousedům rozbijete skleničky v kredencích, sáhněte po menších, téměř kapesních kombech o výkonu kolem 5 wattů. Větší komba, s výkonem kolem 10 – 30 W dobře poslouží při domácím cvičení, ale zvládnou ozvučit i menší koncerty. A konečně, pokud se cítíte na hraní ve větších prostorech, poohlédněte se po zesilovačích, jejichž výkon je vyšší než 30 wattů.
Dalším aspektem je to, jaký žánr hrajete/chcete na kytaru hrát. Jiný aparát se hodí na metal, jiný na jazz a jiný zase na hraní popových doprovodů. Pamatujte, že na kombinaci kytary a aparátů záleží, jak budete znít. Není to tak, jako u klasické kytary, která hraje pouze sama za sebe. Se stylem vaší hry úzce souvisí i výbava aparátu: má jen základní nastavení zvuku nebo se dá zvuk přímo v aparátu modifikovat? Má víc kanélů (čistý, nakreslený a zkreslený)? Umožňuje zesilovač připojení efektových pedálů? To jsou všechno otázky, které je třeba si položit dříve, než své peníze do kytarového aparátu investujete.
Ideální je, pokud máte možnost si aparát vyzkoušet v obchodě nebo u známých a to ideálně s vaší kytarou, ještě lepší je, vyzkoušet ho s kapelou. Jen tak totiž zjistíte, jestli vám dokonale vyhovuje a jeho zvuk odpovídá vašim představám.