Tradice výroby hudebních nástrojů má na území Čech a Moravy hluboké kořeny. A platí to i o klavírech. Svého vrcholu dosáhla jejich výroba v 80. letech dvacátého století. Dnes je na výsluní vystřídaly digitální klávesy. A co se starým pianem?
Klavír do šrotu? Ne!
Staré nástroje vymírají a je otázkou času, kdy se i klasické klavíry vytratí z domácností a stanou se pouze součástí koncertních hal. Výrobci klavírů přičítají úpadek zejména společenským změnám. Hudební výchova, čas na cvičení a ochota věnovat se hudbě ve svém volném čase jsou v době virtuální reality hlavním nedostatkem vůle a touhy dnešních dětí jakýkoliv hudební nástroj ovládat.
Zatímco výrobu nových nástrojů ohrožuje počítačová zábava, staré kousky zase nesmlouvavě nahlodává zub času. Často jsou klavíry součástí domácnosti, jako kus nábytku, doplněk interiéru ze starých časů nebo tichá vzpomínka na dědečka či babičku, kteří na něj hrávali v době svého mládí.
A právě pocity, které lidé ke klavírům mají a chovají, jsou i jejich záchranou. Někdy je piano právě takovou součástí rodinného dědictví, že se členové rodiny rozhodnout draze jej zrenovovat, nebo aspoň za drobný úplatek předat do dobrých rukou. Dokonce existuje (v USA) internetová stránka, která funguje na principu „útulku pro klavíry“, kam lidé umísťují piana, ke kterým mají silnou citovou vazbu a nechtějí je nechat jen tak zničit.
Zda se někdo ujme podobného nápadu i v našich končinách lze jen těžko předvídat. Navíc se z historického hlediska v zemích koruny české lpí na tradicích a vztah k hudbě je jedním z nich. Není tedy divu, že se u nás najde parta nadšenců, kteří se starají, aby lesk těchto skvostů nezašedl a nepotkal je osud amerických pian, které končí na skládkách.
Black & White piano léčí starým klavírům nejen tělo ale i duši
Společnost Black& White piano je špičkou ve svém oboru a v jejích dílnách naleznete zručné řemeslníky – profesionály, jak se věnují muzejním kouskům, ale i moderním klavírům. Ve vzduchu je cítit vůně dřeva a z každého klavíru vyzařuje jeho vlastní kouzlo. Tady se léčí nejen jejich zubem času poškozená schránka, ale i duše.
Snad se podaří, aby všechna sláva a um našich předků neupadl v zapomnění a lahodné tóny koncertních klavírů značek Bosendorfer, Bechstein, Petrof a dalších nás těšili ještě mnoho let.